handimade

Szállítási költség 1290 forinttól Foxpost-tal!
Szállítási költség 1290 forinttól Foxpost-tal!
+36 30 203 3880
Kérdésed van? Hívj bátran! +36302033880
hulladékcsökkentés

Hogyan csökkentsük a hulladékot a konyhában? 10 egyszerű tipp!

A hulladékcsökkentés nálam a konyhában kezdődött, amikor elhatároztam, hogy én márpedig nem fogok ennyi szemetet termelni. Elborzasztott, hogy heti 2x kellett levinni a kommunális kukát… A szelektív szerencsére sosem telt meg olyan hamar. Kevés erőfeszítéssel viszont jelentősen tudtam csökkenteni azóta a kukák tartalmát, ha kíváncsi vagy a tippjeimre, olvass tovább!

1. Tervezzük meg a heti menüt és írjunk bevásárló listát az ételpazarlás elkerülése érdekében!

Biztos ismerős a helyzet, amikor már a 4. napja a hűtőben álló krumplifőzelék nem csalogatja be magát a tányérunkba. Nem túl gusztusos, sőt lehet már meg is romlott, ezért csaknem kéne odaadni Bodrinak se. Nincs más választás, megy a kukába. Előfordulhat az is, hogy az impulzus vásárlás közben megvásárolt akciós bio, vegán sajttortás joghurt végül a hűtőben romlik meg, majd megy a kukába.

Ahhoz, hogy ezeket a helyzeteket el tudjuk kerülni, fontos, hogy előre megírjuk a heti menüt és a hozzá kapcsolódó bevásárlólistát. Ha megtervezzük, hogy milyen ételeket fogunk elkészíteni a héten, akkor azt is tudni fogjuk, hogy pontosan milyen hozzávalókra van szükségünk hozzá. Nézzük meg, hogy mi az, ami nincs otthon, majd írjuk fel a bevásárló listára. Ráadásul ezzel elkerülhetjük a tipikus “mit főzzek ma” dilemmát is. 🙂

Ha listával megyünk vásárolni, biztos, hogy nem hagyunk ki semmit, ráadásul spórolni is tudunk azáltal, hogy nem veszünk meg +3 db cukkinit mert most éppen akciós és majd lesz belőle valami (nem lesz). A másik fontos dolog, hogy ne induljunk el éhesen bevásárolni, mert olyankor hajlamosak vagyunk még több (legtöbbször felesleges) ételt vásárolni!

Tervezzük meg a hetimenüt és írjunk hozzá bevásárlólistát!
kép forrása: pixabay

2. Vásároljunk bátran csomagolásmentes boltokban!

A hulladékcsökkentés fontos alappillére, hogy minimalizáljuk a hulladék bekerülését a háztartásba, ami egyáltalán nem lehetetlen, ha csomagolásmentesen vásároljuk őket a saját kis tárolónkba. A csomagolásmentes boltokban kímérősen van lehetőségünk a saját szütyőnkbe tésztákat, magvakat, cukrot, hüvelyeseket, lisztet, édességet, chipset és még megannyi dolgot vásárolni.

A hiedelemmel ellentétben, csomagolásmentes boltokban vásárolni nem drágább mulatság mint a szupermarketekben. A kimérős ételek általában árban kedvezőbbek, mint a csomagolt társaik. Valóban vannak drágább élelmiszerek, azoknak az ára pedig azért magasabb, mint a Tescoban, mert vagy BIO élelmiszerről van szó, vagy pedig hazai, kistermelői portékáról, ami köztudottan sokkal jobb minőség. Szóval nem csak az egészségünknek és a természetnek kedvezünk ezekkel a vásárlásokkal, hanem a magyar termelőket is támogathatjuk! 🙂 Az üvegben kapható termékeket a boltok visszatudják juttatni a gyártóhoz, akik pedig újrahasználják őket, így benne maradnak a körforgásba.

csomagolásmentes bevásárlás
Így néz ki egy csomagolásmentes bevásárlás

3. Mindig legyen nálad vászonzsák!

Ha kedvet kaptál a csomagolásmentes bevásárláshoz, szükséged lesz hozzá néhány vászonzsákra, amibe az ételt fogod kimérni. Ezek a zsákok természetesen máshol is jól jönnek, pékségben, szupermarketekben is! Ahhoz, hogy ki tudd iktatni az egyszer használatos műnyagzacskókat az életedből, fontos, hogy mindig legyen nálad pár saját szütyő. Így a nem tervezett bevásárlások alkalmával is elkerülheted a zacsi tépkedést.

A webshopban kapható több méretben és mintában is bevásárló zsák, amelyek 100% természetes pamutból készültek.

bevásárló zsák csomag
Vásároljunk pamut zsákocskákba műanyagzacskó helyett.

4. Kenyér vásárlás és tárolás hulladékmentesen

A kenyér és egyéb pékáru vásárlása szinte már mindennapos programnak mondható. Mi régebben nem szerettünk egyszerre sok zsemlét vagy kenyeret venni, mivel 2-3 nap után már nem az igaziak, ezért volt hogy naponta rohangáltunk kenyérért a boltba. Igyekeztünk mindig papírzacskóban megvenni a pékárut, egy idő után pedig már saját vászonzsákba, így rengeteg műanyagzacskótól kíméltük meg magunkat az évek alatt. Saját vászonzsákba vásárolni műanyagzacskó helyett egyáltalán nem bonyolult vagy nehéz művelet, ráadásul rengeteg szeméttől megszabadulhatunk így! A webshopban kapható nagy “kenyeres” vászonzsák, amibe nagyobb kenyerek is bőven beleférnek! Nem ajánlom a hálós bevásárló zsákok használatát, mert a pékáru érintkezhet a koszos futószalaggal, és a pénztárosok összefogdoshatják.

Sokan azért vásárolnak szívesen műanyagzacskóba, mert nincs otthon mibe tárolniuk a pékárut, amibe friss marad. Az egyik megoldás az, ha az évek során felhalmozott műanyagzacskókat minél többször újrahasználod (akár bevásárlásnál vagy tárolásnál). A másik megoldás pedig a frissentartó kenyeres zsák, amelyben napokig friss marad a pékáru, akárcsak a nejlonzacskókban! Nemcsak tárolni tudod benne a kenyeret, hanem akár megvásárolni is, szóval 2in1. 🙂

A webshopban több mintában is kaphatók a kenyérzsákok!

élelmiszerbiztos kenyeres zsák
Használjunk kenyeres zsákot bevásárláshoz és tároláshoz is műanyagzacskó helyett.

5. Uzsonna csomagolás zero waste módra

Legyen szó szendvics vagy egyéb uzsonna csomagolásról, a legelterjedtebb csomagolóanyag a már említett alufólia vagy folpack. Erre is létezik már mosható, többször használható zero waste alternatíva, méghozzá az újraszalvéta vagy cipzáros tasak! Ezek a nasitasik élelmiszerbiztos belsővel vannak ellátva, így biztonsággal csomagolhatod bele az uzsidat. Nagyon könnyű a használatuk és a tisztításuk is, elegendő letörölni a belsejüket egy nedves kendővel! Ráadásul mennyivel menőbbek már, mint az alufólia? A gyerkőcök biztos nagyobb örömmel vinnék és fogyasztanák el egy állatos csomagolóból az uzsijukat! 🙂

A webshopban rengeteg állatos, fiús-lányos-felnőttes mintában elérhetők az uzsonna csomagolók!

6. Az egyszer használatos alufólia és folpack helyett használjunk méhviaszos ételcsomagolót!

Legyen szó akár szendvics csomagolásról, vagy edények lefedéséről, biztos vagyok benne, hogy a műanyag fólia a legtöbb háztartásban megtalálható. Praktikus, olcsó és frissen tartja az ételt. Igen ám, viszont mivel egyszer használatos, ezért erősen terheli a környezetet. Ráadásul műanyagból van, ami ugyebár le sem bomlik, csak kisebb darabokra esik szét egy idő után (több száz év alatt). Nem tudom, te hogy vagy vele, de én nem is szívesen csomagolom műanyagba az ételt, inkább választok természetes megoldásokat!

A műanyag fóliákkal szemben a méhviaszos kendők természetes anyagból vannak: pamutvászon, méhviasz és olajok/fenyőgyanta. Többször fel tudjuk őket használni, mint az alufóliát, ráadásul le is tudjuk mosni őket, ha piszkosak lettek. Csomagolhatunk bele sajtot, zöldséget, gyümölcsöt vagy pékárut.

A webshopban több mintában és méretben is kaphatók viaszos csomagolók, nézz körül és próbáld ki Te is! 🙂

méhviaszos kendő
Méhviaszos kendő alufólia és folpack helyett

7. A megmaradt ebédet alufólia helyett mosható edénysapkával fedjük le!

Akinek nem vált be, vagy nem szeretne méhviaszos ételcsomagolót használni, azoknak bátran ajánlom a mosható edényfedőket! Ezekkel a hasznos kis edénysapikkal könnyedén elcsomagolhatjuk a megmaradt pörköltet anélkül, hogy folpack után kellene nyúlnunk. Az edényfedő meggátolja, hogy az étel szaga kiszivárogjon a hűtőbe, ráadásul frissen is tartja. A nagy méretű edényfedő alatt akár keleszteni is tudunk! Az edénysapik belseje speciális, élelmiszerbiztos anyaggal van bevonva, amelyet nagyon könnyű tisztítani, csak töröljük le egy nedves kendővel, vagy mossuk ki mosógépben. Többször használható zero waste alternatíva az alufólia és folpack helyett.

Ha vendégségbe mész és szeretnél vinni néhány finom falatot, azokat is nyugodtan teheted edényfedő alá, sokkal esztétikusabb mint a fólia! 🙂 A webshopban több mintában és méretben is kaphatók az edénysapik!

zero waste edényfedő
Hulladékcsökkentés mosható edénysapkával

8. Szintetikus mosogatószivacsok és mikroszálas törlőkendők helyett válasszunk környezetbarát alternatívát!

A szintetikus mosogatószivacsok és a mikroszálas törlőkendők erősen terhelik a környezetet, mivel általában rövid ideig használjuk őket és le nem bomló műanyagot tartalmaznak. A mikroszálak a mikroműanyagok egy kisebb csoportja, amik kifejezetten a mikroszálas textilekből szakadnak le mosás során, átjutnak a szűrőrendszereken, így pedig belekerülnek a természetes vízekbe, ezzel is fokozva a tengerek szennyezettségét. Akár a halak gyomrában is kiköthetnek, végezetül pedig mi tányérainkon. A mikroszálak sajnos évszázadok alatt sem bomlanak le, ezért mindenképpen kerülnünk kell az ilyen anyagot tartalmazó törlőkendőket, mosogatókendőket!

Válasszuk helyettük a 100% pamutból készült törlőkendőket, amelyek élettartamuk után komposztálhatóak! Mosógépben moshatók, strapabírók, és kiváló nedvszívók. Papírtörlő helyettesítésére is szuper, de arra a célra a textil szalvéta is megfelelő!

Mosogatószivacsra pedig tökéletes zero waste alternatíva a luffa szivacs, ami nem más, mint a luffa töknek a kiszárított belseje. Szárazon kemény, azonban ha bevizezed egyből megpuhul és megdagad, ezért kiválóan alkalmas mosogatáshoz. Akár otthon is lehet luffa tököt termeszteni, keress rá a neten! 😉

Mikroszálas kendők helyett használjunk 100% pamutból készültet,
szintetikus mosogatószivacs helyett pedig természetes luffa szivacsot.

9. Vegyszereres tisztítószerek helyett használjunk környezetbarát verziót!

A vegyszeres mosogatószerek nem csak a kezednek nem tesznek jót, hanem a természetes vizeknek sem, amibe belekerülnek. Válassz helyettük környezetbarát összetevőket tartalmazó mosogatószereket. A már említett csomagolásmentes boltokban lehet kapni kímérősen mosogatószert és általában mosogatószappant is, amivel hulladékot sem termelünk! De akár elkészítheted saját magad is, ugyanis nagyon egyszerű és csak pár hozzávaló kell! 🙂 Én Tóth Andi – Háztartásom hulladék nélkül receptjét használom, ami nagyon bevált! Ugyanúgy habzik és tisztít, mint a bolti verzió!

Megjegyzés: Magunknak készíteni a tisztítószereket, kozmetikumokat már egy kicsit haladóbb lépés, ha te még nem érzed rá készen magad semmi baj, a hulladékcsökkentés egy hosszú folyamat, nem kell mindent egyből leváltanod egy környezetbarát alternatívára, sőt! Elsősorban mindig arra kell törekednünk, hogy a már meglévő eszközöket, tárgyakat minél tovább használjuk! Ha megérettek a cserére, akkor pedig váltsuk le őket környezettudatos alternatívára!

Használjunk környezetbarát mosogatószert vegyszeres helyett.

10. Komposztálj!

A végére maradt az egyik legfontosabb (és talán legnehezebben kivitelezhető) dolog, amivel jelentősen csökkenthetjük a kommunális kukánk tartalmát. Szándékosan nem a cikk elejére írtam, mivel nem akartam senkit elijeszteni. 🙂 Sokan ugyanis azt gondolják, hogy a komposztálás nagyon bonyolult és nehezen megoldható, zöld hippi dolog. Bonyolultnak nem nevezném, viszont a kivitelezéssel nekem is vannak még problémáim. Akik panelben vagy lakásban laknak, azoknak nincs olyan egyszerű dolga, mint annak, aki egy kertes házban éldegél. Komposztáló ládikát könnyedén barkácsolhatunk otthon, de akár vehetünk is “zöld” boltokban. Beltéri komposztáláshoz a Bokashi komposztáló tökéletes.

Na de mi is az a komposztálás?

A komposztálódás egy olyan biológiai folyamat, amely a szerveshulladékok, melléktermékek anyagait jelentős részben humusszerű anyaggá alakítja át. A komposztálással szén-dioxid és ásványi sók keletkeznek, amelyek trágyaként hasznosíthatók. Komposztnak nevezzük a  komposztálásból származó, szilárd, morzsalékos, sötétbarna színű, földszerű, magas szervesanyag-tartalmú anyagot, amely szerves hulladékokból, maradványokból, elsősorban mikroorganizmusok, valamint a talajlakó élőlények tevékenységének hatására jön létre, megfelelő hatások (oxigén, megfelelő nedvességtartalom) mellett. 

Komposztálással csökkenthető a kommunális szemét tartalma, ráadásul még tápanyagdús földet is kapunk, amelyet használhatunk a növényeink alá trágyaként.

Mit lehet a komposztálóba tenni?

  • kerti hulladékok (gallyak, falevelek, fű)
  • gyümölcs és zöldség héj (déli gyümölcsöt nem ajánlott)
  • kávézacc, teafű
  • tojáshéj
  • növényevő kisállatok forgácsa
  • kezeletlen papír
  • fahamu
  • elhervadt virágok

Lényegében minden olyan természetes anyag mehet a komposztba, amely lebomló, például a luffa szivacs, vagy a 100% pamut textilek is. Ne tegyünk viszont a komposztálóba csontot, ételmaradékot, húsevő állatok ürülékét, zsíros papírt!

Ha nem szeretnél a lakásban komposztálni, ajánlom a ShareWaste nevű applikációt, ahol egy térkép segítségével könnyedén megtudod nézni, hogy van-e esetleg valaki a közeledben aki fogad be zöldhulladékot. 🙂 Illetve, Budapesten egyre több közösségi komposztáló is létrejött már, ITT tudod megnézni, hogy pontosan hol is vannak.

Komposztáljunk a hulladékcsökkentés érdekében
kép forrása: pixabay

Remélem tudtam pár hasznos tanácsot adni, írd meg kommentben a véleményed, kíváncsi vagyok! 🙂

Komment írása